اینترنت اشیاء یا اینترنت چیزها چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی بهترین ابزارهای هوشمندسازی خانه در سال ۲۰۱۸
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
Smart lamp
لامپ هوشمند چیست و چه کاربردی در خانه هوشمند دارد؟
شهریور ۱۲, ۱۳۹۷
نمایش همه
internet of things

اینترنت اشیاء به زبان ساده به ارتباط اینترنتی اجسام اطراف ما، شامل هرچیزی از جمله لباس‌ها، وسائل خانه، ابزارها، خودرو و… به اینترنت اشاره دارد. این تکنولوژی کمک می‌کند که بتوانیم کنترل این اجسام را از هر نقطه‌ای در دست بگیریم و فرامینی را برای آنها تعریف کنیم. از این رو می‌توان گفت مفهوم اینترنت اشیاء از مفاهیم اصلی در بحث خانه هوشمند است. این تکنولوژی می‌تواند به نوعی در کالبد اجسام اطراف شما روح بدمد؛ و آنها را به موجوداتی هوشمند و قابل برنامه‌ریزی تبدیل کند. برای آشنای با بهترین ابزارهای هوشمندسازی خانه در سال ۲۰۱۸ با مقاله ما در این باب همراه باشید.

سنسورها و ارتباط اینترنتی اصلی‌ترین اجزای اینترنت اشیاء هستند؛ و به آنها اجازه می‌دهند با اشیاء دیگر و انسان تعامل برقرار کنند. البته در این زمینه دانش شبکه و معماری شبکه نیز نقشی اساسی دارد؛ و چندین و چند تکنولوژی دیگر که وجودشان برای تکیمل این تکنولوژی ضروری است.

البته تکنولوژی اینترنت اشیاء کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که مطرح شد؛ در حدی که تصور کنید این تکنولوژی می‌تواند از یک ارتباط ساده بین گوشی هوشمند شما و تلویزیون خانه‌تان، تا استفاده از آن در کنترل ترافیک شهری، مورد استفاده قرار گیرد.

کاربردهای این تکنولوژی در صورت داشتن خلاقیت بی‌شمار است و می‌تواند در امور ریز و درشت زیادی به کمک انسان بیاید. در یک مثال ساده اما خلاقانه این سنسورها در پوشک بچه می‌توانند زمان تعویض آن را تخمین زده و آن را روی گوشی والدین اعلام کنند. حتی در موارد پیچیده‌تر این سنسورها می‌توانند ادرار نوزاد را مورد بررسی قرار داده و وضعیت سلامتی نوزاد را لحظه به لحظه ثبت و گزارش نمایند. اگر تصور می‌کنید که این ویژگی تنها یک ایده مفهومی است؛ بهتر است بدانید که در عمل نیز این ایده به اجرا درآمده و کاربرد دارد.

البته نقطه ضعف فعلی اینترنت اشیاء گران بودن این تکنولوژی است. هرچند طی سال‌های گذشته قیمت آن کاهش یافته است؛ و امید می‌رود با افزایش استفاده از تکنولوژی قیمت آن به اندازه‌ای کاهش یابد که کاربرد همگانی داشته باشد. گزارش‌های پژوهشی نیز در این زمینه بر افزایش پرسرعت کاربرد اینترت اشیاء تاکید دارد. به طوری که پیشبینی می‌شود این تکنولوژی در سال ۲۰۲۰ روی بیش از ۸ میلیارد دستگاه پیاده‌سازی شده باشد.

پیشبینی‌ها نشان می‌دهد که اینترنت اشیاء در حوزه های مختلفی از جمله خانه هوشمند، محیط زیست، بهداشت و پزشکی، مدیریت انرژی، ترافیک و حمل و نقل و رسانه کاربردهای بیشتری خواهند داشت.

 

اینترنت اشیاء در خانه های هوشمند

در حال حاضر استفاده از اینترنت اشیاء در اتوماسیون خانگی یا همان هوشمندسازی ساختمان پر استفاده‌ترین کاربرد آن است. این موضوع شاید به دلیل جذابیت این حوزه و همین‌طور سادگی انجام کار باشد. به هر طریق در حال حاضر این تکنولوژی در سطح نسبتا وسیعی در خانه های هوشمند کاربرد دارد.

کنترل روشنایی، گرمایش و سرمایش، تهویه مطبوع، درب‌ها و… و همچنین اتوماسیون کردن فعالیت های صوتی و تصویری، تلویزیون، ماشین لباسشویی، یخچال، مایکروفر و… از جمله ویژگی‌هایی است که اینترت اشیاء برای ما به ارمغان می‌آورد.

به طور کلی هدف IoT فراهم آوردن سبک زندگی بهتر و ساده‌تر برای انسان است. البته این تکنولوژی به دلیل تازه بودن هنوز موانع بسیاری را بر سر راه خود می‌بیند. از جمله مسائل قانونی، حقوق مالکیت اشیاء، دستورالعمل‌های استفاده از آن در بخش‌های مختلف خانگی، صنعتی و عمومی و… در این زمینه بسیار مهم است؛ و هنوز محل بحث بسیاری از اجتماعات فعال در این زمینه است.

اما آنچه پر واضح است این است که تکنولوژی اینترنت اشیاء نیز مانند سایر تکنولوژی‌ها با قدرت و جذابیت بالای خود دنیا را فتح خواهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *