تاریخچه سیستم های اتوماسیون و خانه های هوشمند

the future of smart home
آینده خانه های هوشمند چگونه خواهد بود؟
تیر ۱۶, ۱۳۹۷
معرفی بهترین ابزارهای هوشمندسازی خانه در سال ۲۰۱۸
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
نمایش همه
Smart home history

نگاهی به تاریخچه خانه های هوشمند

تاریخچه خانه‌ های هوشمند اگرچه کوتاه، اما بسیار پر فراز و نشیب است. به طور کلی صنعت خانه هوشمند و تکنولوژی‌ های به کار رفته در آن را باید در ارتباطی نزدیک با چندین حوزه مختلف دانست. از جمله این حوزه‌ها نیز باید به حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد. در واقع پیشرفت‌های تکنولوژیک در حوزه ارتباطات، تجهیزات مخابراتی، سخت‌افزارهای کامپیوتری و نرم‌‎ افزارهای مرتبط موجب رشد جدی‌تر بازار خانه‌های هوشمند شده است. در این مقاله وب‌سایت مبنا اسمارت هوم می‌خواهیم به زبان ساده و خلاصه درباره تاریخچه خانه های هوشمند صحبت کنیم.

 

گام‌های اولیه

اگر بخواهیم کمی مفهومی به تاریخچه خانه های هوشمند بپردازیم؛ باید به اولین دهه‌های قرن ۲۰ میلادی بازگردیم. در دهه ۱۹۲۰ به بعد بود که کم‌کم وسایل برقی جای خود را در خانه‌ها باز کردند. وسایلی مثل ماشین لباس‌شویی، یخچال، تستر و… از جمله محصولاتی بودند که در این سال‌ها وارد زندگی انسان شدند؛ و هرکدام مسئولیت انجام کاری را بر عهده گرفتند. در واقع می‌توان این سال‌ها را آغازی بر ایجاد و ورود اتوماسیون در خانه‌های شخصی دانست.

البته این روزها به کاربرد چنین دستگاه‌هایی در خانه هوشمندسازی گفته نمی‌شود. اما قابل انکار نیست که آغاز اتوماتیک کردن وظایف مختلف، از این مرحله شروع شده است.

 

کنترل‌کننده‌های راه دور و اتوماتیک

کنترل‌کننده‌های اتوماتیک را باید دومین گام در تاریخچه خانه های هوشمند دانست. این ابزارها در میانه‌های قرن بیستم میلادی وارد بازار شدند. از جمله کنترل‌کننده‌های راه دور باید به کنترل تلویزیون اشاره کرد. همچنین کنترل چراغ‌های روشنایی خانه، کنترل درب پارکینگ و… نیز از این جمله هستند.

همین کنترل‌های راه دور با بهره گرفتن از سنسورهای حساس به نور و حرارت، دارای عملکردهای اتوماتیک محدودی شدند. عملکردهایی که هنوز هم از آن استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال این سنسورها کمک کردند که در صورت عبور ماشین یا فردی از درب پارکینگ، عملیات بسته شدن درب متوقف شود. یا در مثالی دیگر با حضور فرد در راهروی ساختمان یا خانه، چراغ‌ها به صورت اتوماتیک روشن شوند.

 

کنترل‌کننده‌های مرکزی

کنترل‌کننده‌های مرکزی با هدف رفع محدودیت کنترل‌کننده‌های راه دور و اتوماتیک پا به عرصه هوشمند سازی ساختمان گذاشتند. در واقع ضعف اصلی نمونه‌های قبلی، عدم هماهنگی و یکپارچگی با هم بود. به این صورت که هریک از ابزارهای خانه به وسیله راهکار و دستگاه اختصاصی خود کار می‌کردند. کنترل‌کننده‌های مرکزی دستگاه‌هایی بودند که توانستند این مشکل را حل کنند.

اما عیب اصلی دستگاه‌های کنترل‌کننده مرکزی این بود که در صورت خرابی، سیستم هوشمند خانه به طور کامل از کار می‌افتاد. همچنین قیمت این کنترل‌کننده مرکزی بالا بود؛ و در صورت خرابی تقریبا می‌توان گفت کل هزینه انجام شده از بین می‌رفت.

 

سیستم‌های هوشمندسازی امروزی

سیستم‌های هوشمند امروزی تقریبا از اوایل آخرین دهه قرن بیستم میلادی پا به عرصه وجود گذاشتند. این سیستم‌ها بر مبنای شبکه‌های مخابراتی کار می‌کردند؛ و با سرعت چشم‌گیری روز به روز توسعه یافتند. به نوعی که امروزه به تکامل نسبتا خوبی از نظر ارزش تهیه، کیفیت سرویس‌ها و هزینه‌های ایجاد رسیده‌اند. نکته جذاب ماجرا اینجاست که به دلیل ادامه رشد تکنولوژی‌های مختلف در این حوزه، روز به روز به رشد بازار و تکنولوژی‌های خانه‌های هوشمند نیز اضافه می‌شود.

 

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

4 دیدگاه ها

 1. باقری گفت:

  اولین خانه های هوشمند در حد ایده بود تا ساختار واقعی. ولی به مرور زمان همه چی به سمت هوشمند شدن پیشرفت کرد. اختراع لوازم هوشمند خانه سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۲۰ آغاز شد و در اوایل قرن ۲۰به یک دستاورد باورنکردنی در این صنعت رسیدند.

 2. شهریار گفت:

  ولی خوب تجهیزات هوشمند اون زمان کجا الان کجا!
  واقعا الان خانه های هوشمند زندگی رو راحت تر، به صرفه تر و امن تر کرده..

  • حمید گودرزی گفت:

   خوب تو هر صنعتی اول کار محصولات نقص های خودش رو داره. ولی همین که ایده کار شروع میشه روز به روز شاهد پیشرفت هستیم!
   در مورد تجهیزات و محصولات خانه هوشمند هم همین هستش و به قول شما الان زندگی ها متفاوت و بهتر شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *