سنسور تشخیص حرکت چیست؟

Smart parking
پارکینگ هوشمند چیست؟
آبان ۲۷, ۱۳۹۸
Smart Home Voice Command System
با سیستم فرمان صوتی خانه خود را کنترل کنید
آذر ۱۶, ۱۳۹۸
نمایش همه
Motion Detection Sensor

موضوع امنیت برای فضاهای عمومی یا حتی خصوصی مهم و ضروری است. به همین دلیل امروزه تکنولوژی برای این امر به ما کمک زیادی می‌کند. انواع سنسورهایی وجود دارد که با تشخیص حضور فردی متفرقه می‌تواند شما را آگاه سازد تا از بروز حوادث جلوگیری کند. یکی از این سنسورها، سنسور تشخیص حرکت در فضاهای مختلف است.

در هر قسمتی از ساختمان که حرکت کردن برای شما مهم باشد، و برای آن اجرای کاری را در نظر گرفته باشید، نصب سنسور حرکتی لازم است. نمونه بارز این سنسور را می‌توانید در راه‌پله‌های ساختمان‌ها مشاهده کنید که با ورود به یک محدوده خاص، سنسور حرکتی، حضور شما را تشخیص داده و باعث روشن شدن چراغ‌ها می‌شود. بنابراین یکی از تکنولوژی‌های داشتن خانه هوشمند ، داشتن چشم الکترونیک است.

Infrared Motion Sensors

عملکرد سنسور تشخیص حرکت

نام دیگر این سنسور، چشم الکترونیکی است. این چشم هوشمند می‌تواند حرکات را تشخیص دهد و از طریق پیام، به گوشی تلفن همراه شما پیغام بفرستد.

سنسورهای حرکتی با اشعه مادون قرمز

جالب است بدانید بدن انسان و جانوران انرژی گرمایی خود را به شکل اشعه مادون قرمز متصاعد می‌کند. از این سیستم برای جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز استفاده می‌شود. این سنسور در اندازه قابل قبولی تولید و ساخته می‌شود و در نهایت قیمت تمام شده آن برای شما به صرفه است. به همین دلیل از آن به راحتی می‌توانید در فضای مورد نظر استفاده کنید. در صورتی که به تازگی بخواهید این سیستم را نصب کنید، به مدت ۲۰ ثانیه در محدوده تشخیصی آن حضور نداشته باشید تا به درستی تنظیمات خود را برقرار کند. مسافتی که این سیستم می‌تواند تحت پوشش قرار دهد، حدود ۳ تا ۷ متر است.

 

سنسورهای حرکتی با امواج مایکروویو

این سیستم امواج مایکروویو را منعکس می‌کند و از این طریق باعث تشخیص حرکت در اطراف خود می‌شود. حساسیت این سیستم به خوبی و با خروجی قوی است. سایزهای تولید شده آن مناسب و برای استفاده و نصب در جایگاه‌های مورد نظر به آسانی انجام می‌شود. از این سیستم می‌توان در موقعیت‌های جغرافیایی وسیعی استفاده کرد. این سنسور دمای ۱۰- درجه تا ۵۵+ درجه را می‌تواند تحمل کند.

داخل این سنسورها آنتن‌هایی وجود دارد که امواج الکترومغناطیسی با طول موج ۲۴ گیگاهرتز را منتشر می‌کند. در صورتی که در این محدوده امواجی توسط سنسور ارسال شود و همان امواج توسط دستگاه دریافت شود، نشان می‌دهد که شی‌ای وارد این منطقه نشده است. اما اگر امواج فرستاده شده با امواج دریافت شده یکی نباشد، به این معناست که حرکتی در منطقه صورت گرفته است. از این سیستم به دلیل حساسیت زیاد برای جلوگیری از ورود سارق به منطقه استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های این سنسور هوشمند

سنسور تشخیص حرکت تنها برای روشن کردن چراغ‌های مورد نظر در فضاهای مختلف نیست. البته که کاربرد همین موضوع هم آنقدر وسیع است که اهمیت وجود چنین سیستمی در همه ساختمان‌ها حس می‌شود. از این سیستم برای روشن کردن فضاهایی مانند راه‌پله‌ها، فضاهای داخلی ساختمان، انبارها، پارکینگ، زیرزمین، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و هر فضای دیگر می‌توان استفاده کرد. در خانه‌های مدرن امروزی از این سنسور حتی برای سرویس بهداشتی و حکام نیز استفاده می‌شود.

حتما درب‌های اتوماتیک که برای ورود یا خروج خودرو نصب می‌شوند را دیده‌اید. این درب‌ها با داشتن سنسورهای حرکتی، با زمان تعریف شده بسته می‌شوند. از لحظه‌ای که درب به طور کامل باز شده باشد، تایمر شروع به کار می‌کند و با فعال بودن سنسور حرکتی، در زمان تعریف شده اگر متوجه حرکت شی‌ای بین محدوده در نشود، به صورت اتوماتیک بسته می‌شود. اما اگر در همین حین متوجه حرکت خودرو یا فردی یا هر شی‌ای در محدوده خود شود، از بسته شدن می‌ایستد.

فکرش را بکنید اگر چنین سنسوری برای درب‌های اتوماتیک پارکینگ نبود، بدنه خودروهای زیادی آسیب می‌دیدند. چرا که عدم وجود سنسور باعث بسته شدن درب اتوماتیک بدون توجه به قرارگیری آن در محدوده می‌شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *