صرفه جویی در انرژی با هوشمندسازی خانه

Smart home sensor
معرفی چند سنسور هوشمند در خانه
شهریور ۲۱, ۱۳۹۸
Learn more about the smart key
کلید هوشمند را بیشتر بشناسید
مهر ۲۳, ۱۳۹۸
نمایش همه
Energy saving with smart home

اگر بخواهیم یک مثال ساده و واضح برای هوشمندسازی خانه بزنیم بهتر است به چراغ راهروها اشاره کنیم. امروزه با وجود ساختمان‌های پر واحد بهتر است مدیریت بیشتری بر روی رفت و آمد و استفاده از تکنولوژی داشته باشیم. اگر هر فردی با ورود به ساختمان تمامی چراغ‌های راهرو را برای بالا رفتن از هر طبقه روشن کند، تا زمان خاموش کردن آن توسط فرد دیگری ممکن است زمان زیادی طول بکشد. با این کار ساختمان برق زیادی مصرف می‌کند و علاوه بر آن باید قبض‌های پرهزینه را پرداخت کنید.

برای جلوگیری از چنین مشکلی سنسور هوشمند حرکتی را در راه‌پله‌های خانه هوشمند قرار می‌دهند. این سنسور حرکت رفت و آمد را تشخیص داده و چراغ‌ها را روشن می‌کند. با این سنسور در هر لحظه که حرکتی احساس شود چراغ‌ها روشن و در صورتی که بعد از چند ثانیه حرکتی در راهروها احساس نشود چراغ‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی خاموش می‌شود.

 

صرفه جویی در انرژی با سیستم‌های هوشمند

شما با قرار دادن یک سنسور هوشمند می‌توانید دمای خانه خود را مدیریت کنید. شما می‌توانید با اپلیکیشن مربوطه در گوشی تلفن همراه خودتان تنظیم کنید که در ساعاتی از روز دمای خاصی در خانه ایجاد شود. یا حتی می‌توانید روشن یا خاموش کردن دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی را از راه دور کنترل کنید.

شما با برنامه ریزی برای دمای خانه خود می‌توانید سهم زیادی در صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشید. با وجود سنسور ترموستات، در صورتی که دمای خانه بیش از حد بالا رود دستگاه گرمایشی خاموش می‌شود. ممکن است با بالا رفتن دمای خانه مجبور شوید پنجره‌ها را باز بگذارید. با این کار بخش زیادی از انرژی به خارج از خانه هدایت می‌شود.

برعکس این موضوع هم ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. در صورتی که دستگاه‌های سرمایشی روشن باشد، دمای خانه شما به مرور زمان کمتر می‌شود. در صورتی که احساس سرما کنید، پنجره‌ها را باز می‌گذارید تا هوای گرم‌تر به داخل خانه روانه شود. باز هم انرژی را هدر می‌دهید. اما در صورتی که به سنسور تشخیص دما برنامه داده شود، همواره دمای هوای خانه شما را کنترل و مدیریت می‌کند. در مواقع لزوم درستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی را روشن یا خاموش می‌کند. بطور کل سنسورها به صرفه جویی در انرژی کمک فراوانی کرده‌اند، برای آشنایی با چند سنسور هوشمند در خانه به مقاله ما در این باب مراجعه نمایید.

 

نقش پنجره و پرده هوشمند در کاهش مصرف انرژی

هوشمند کردن پنجره هم یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف انرژی است. در صورتی که احساس کنید دمای خانه به واسطه باز ماندن پنجره در فصل سرما کاهش پیدا می‌کند، تنها با زدن یک دکمه در گوشی خود می‌توانید پنجره را ببندید. همچنین در صورتی که هوای خانه گرم شود، بدون آن که سیستم تهویه و سرمایشی را روشن کنید، برای مدتی پنجره را باز بگذارید تا هوای خانه در جریان باشد.

کارایی پرده‌های هوشمند بی‌نظیری می‌باشد. در ماه‌های گرم سال که خورشید، گرمای بیشتری به صورت سخاوتمندانه راهی منازل ما می‌کند مجبور می‌شویم برای خنک کردن هوای داخل ساختمان‌ها از سیستم‌های سرمایشی با قدرت بیشتری استفاده کنیم. اما برای این که مدیریت بهتری در دمای هوای خانه داشته باشیم می‌توانیم با وجود پرده‌های هوشمند وارد شدن گرما را به داخل اتاق کمتر کنیم. برای این پرده‌ها می‌توانید برنامه‌ریزی انجام دهید، که در ساعاتی از روز پنجره را بپوشاند و از ورود نور و گرما به داخل خانه جلوگیری کند.

شما از نور طبیعی می‌توانید برای جلوگیری از مصرف بی اندازه برق جلوگیری کنید. برای پرده‌ها برنامه ریزی کنید که از هنگام طلوع آفتاب تا غروب آن به کنار بروند تا شما چراغ‌های کمتری را برای روشنایی روشن کنید. این کار یک قدم مثبت دیگر برای صرفه جویی در انرژی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *