چرا باید یک ساختمان هوشمند داشته باشیم؟

Central antenna components
آشنایی با اجزای آنتن مرکزی
دی ۱۶, ۱۳۹۷
what is smart home light switch
کلید هوشمند چیست؟
بهمن ۶, ۱۳۹۷
نمایش همه
smart building

این روزها مصالح اولیه ساخت ساختمان، فراتر از آجر و سیمان و… شده، و تجهیزات تکنولوژیک و ارتباطی می‌توانند با حضور در ساختمان‌ها، در بهبود کیفیت و شرایط محل سکونت و کار کمک کنند. شاید پاسخ این سوال ساده باشد؛ اما بد نیست با دقت بیشتری به آن پاسخ دهیم. واقعیت آن است که ما باید در یک ساختمان هوشمند به کار و زندگی بپردازیم؛ چراکه جهان در حال تغییر است. در واقع اگر تا دیروز ساختمان هوشمند یک امکان جذاب برای ساختمان‌ها و داشتن یک زندگی لوکس به حساب می‌آمد؛ این روزها بیشتر از هر زمانی تبدیل به یک ضرورت انکارناپذیر شده است، و بخشی از زندگی ما را در بر گرفته است. در این نوشته وب‌سایت خانه هوشمند مبنا، به بررسی علل نیاز به ساختمان هوشمند می‌پردازیم.

 

کارایی

با یک دکمه لمسی یا برنامه تلفن همراه، می توانید ابزارها یا سیستم های متعدد را کنترل کنید. با استفاده از دستگاه‌های هوشمند امروزه، شما می توانید سرما و گرمای محیط را کنترل کنید. نور را با یک کلیک از هر نقطه در خانه خود روشن یا خاموش کنید. این فقط یک روش کارآمد نیست، بلکه همچنین به شما کمک می کند برق را ذخیره کنید. تا از یک زندگی ساده و راحت نهایت لذت راببرید.

 

راحتی و رفاه بیشتر

اولین هدف ساختمان هوشمند افزایش راحتی و رفاه ساکنان است. دنیای مدرن و مصرفی امروزی استفاده از هر چیزی را برای بهره بردن از رفاه و آسایش تشویق می‌کند؛ و تکنولوژی از مظاهر مدرن این جهان است. هوشمند سازی ساختمان فراتر از آنچه تصور می‌کنید؛ موجب راحتی، رفاه و آسایش شما خواهند شد.

اگر پیش از این با خانه هوشمند آشنا نباشید؛ احتمالا از امکاناتی که این سیستم در اختیار شما می‌گذارد، شگفت‌زده خواهید شد. ساختمان هوشمند سبک زندگی شما را دچار تغییر می‌کند. شما تقریبا می‌توانید کنترل هر چیزی را در خانه هوشمند از راه دور و نزدیک انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید چراغ‌ها و سیستم گرمایش و سرمایش خانه را از طریق موبایل خود و با اتصال به شبکه تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید رویه‌های مشخصی را برای انجام بعضی از فعالیت‌های روتین تعریف کنید. مثلا تنظیم کنید که کتری برقی به صورت اتوماتیک در ساعت هفت و سی و پنج دقیقه صبح روشن شود. فراتر از موارد گفته شده سیستم ساختمان هوشمند می‌تواند به عوامل مختلفی واکنش هوشمند نشان دهد. به عنوان مثال میزان نور چراغ‌ها را می‌تواند بر اساس میزان نور محیط کم و زیاد کند؛ تا نور محیط همیشه در میزان مشخصی تنظیم شود.

 

امنیت

ساختمان هوشمند تنها برای انجام بعضی فعالیت‌های ساده و جذاب نیست. این روش می‌تواند در امور مهم‌تری از جمله افزایش امنیت ساختمان موثر باشد. دوربین‌های مداربسته، قفل‌های هوشمند، سیستم های کنترل تردد ، سیستم‌های هشدار که در صورت باز و بسته شدن درب پیام می‌دهد و… از جمله موارد مهمی هستند که به کمک هوشمند سازی خانه‌ها می‌توانند امنیت شما را افزایش دهند. به عنوان مثال تصور کنید که شما می‌توانید به کمک گوشی تلفن همراه و از راه دور، درب خانه را قفل کرده و یا باز کنید.

اما این مورد تنها مزیت امنیتی سیستم ساختمان هوشمند نیست؛ بلکه بر اساس خلاقیت‌های گوناگون، می‌توانید از آن با اهداف مختلف استفاده نمایید. سیستم‌های هشدار آتش سوزی، زلزله، نشت گاز و… از جمله مواردی هستند که از این طریق موجب افزایش امنیت خانه‌های هوشمند می‌شوند.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

هزینه‌های مصرف انرژی در همه جای جهان بالاست. این عدد روز به روز نیز بالاتر می‌رود. طوری که می‌توان یکی از هزینه‌های اصلی هر خانه را، قبوض مختلف دانست. مصرف انرژی در ایران اگرچه تا چند سال گذشته پایین بود؛ اما این روزها با برداشته شدن یا کاهش سوبسیدهای دولتی، بسیار افزایش پیدا کرده است. سیستم ساختمان هوشمند، به کمک لامپ و ترموستات هوشمند می‌تواند تا حدود زیادی در کاهش هزینه‌های مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. به عنوان مثال تصور کنید که می‌توانید به جای روشن نگه داشتن کولر در ساعاتی از روز که خانه نیستید؛ آن را طوری تنظیم کنید که یک ساعت قبل از بازگشت شما روشن شود.

اگر هنوز هم تصور می‌کنید که هوشمندسازی ساختمان ویژگی‌های زیادی در اختیار شما قرار نمی‌دهد؛ پیشنهاد می‌کنیم به سایر مقالات وب‌سایت خانه هوشمند مبنا مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *