معرفی سیستم اعلام حریق هوشمند

Smart Hotel Heating System
سیستم گرمایش و سرمایش در هتل هوشمند
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸
Smart window application
کاربرد پنجره هوشمند چیست؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
نمایش همه
Fire Alarm Systems

یکی از امکانات خانه هوشمند، سیستم اعلام حریق هوشمند است. آتش‌سوزی در ساختمان اتفاق خطرناکی است. هر ثانیه غفلت باعث می‌شود آتش بیشتر زبانه بکشد و در نهایت کل ساختمان بسوزد، که همین امر دلیل اینست که چرا باید یک ساختمان هوشمند داشته باشیم؟. در مواقع خطرناک‌تر این آتش سوزی باعث می‌شود حتی ساختمان قدرت خود را از دست بدهد و فرو ریزد. در ساختمان مواد اشتعال زای بسیاری استفاده شده است. برای مثال رنگ دیوارها نیز خود از نوع مواد اشتعال زاست و می‌تواند سریعا بسوزد. زبانه آتش را به سمت گاز و بنزین برساند و منجر به انفجار شود. شاید بگویید چقدر از اتفاقات ناگوار می‌گویم. اما لازم است بدانید، که یک شعله کوچک می‌تواند منجر به چه اتفاقی باشد.

حتی آژیرهای این سیستم انواع مختلفی دارد. این آژیرها می‌تواند به صورت آلارم، سخنگو ویا چشمک زن باشند. شدت صدای آژیرهای صوتی بر اساس وسعت فضا قابل تنظیم است. صدای آژیر بلند برای محیط‌های کوچک‌تر سرسام‌آور است، این سیستم باید قابلیت تنظیم صدا داشته باشد. چرا که ممکن است این آژیر به هر دلیلی تشخیص اشتباه داشته باشد و با هر بار شنیدن صدای آن، دچار آزار شما شود. اما به این موضوع هم توجه داشته باشید که صدای آن باید به قدری باشد که از همه جای خانه قابل شنیدن باشد. اگر در حمام یا بالکن و حتی در هنگام خواب هستید باید متوجه خطر شوید و جان خود را نجات دهید.

 

البته گروه متخصصان مبنا اسمارت هوم با بررسی ساختمان شما، نوع مناسب آن را به شما پیشنهاد می‌دهند.

 

عملکرد سیستم اعلام حریق هوشمند

این سیستم‌ها می‌توانند خودکار یا به صورت دستی باشند. در صورتی که سیستم دستی را برای خانه هوشمند به کار برده باشند، تشخیص حریق به عهده نیروی انسانی است. یعنی شخصی به عنوان سرایدار یا نگهبان پس از اطلاع از آتش‌سوزی، کلید اعلام حریق را می‌فشارد تا افراد داخل ساختمان را مطلع خطر کند. همچنین این کلید نباید در دسترس همه باشد. شاید شیطنت کسی گل کند و بخواهد ترس به اهالی منتقل کند.

اما سیستم‌های خودکار به دو نوع آدرس پذیر و غیر آدرس پذیر تقسیم می‌شوند. در نوع آدرس پذیر، محل ایجاد حریق هم به شما اعلام می‌شود. پس قاعدتا باید سیستم پیشرفته‌تری هم داشته باشد و قیمت آن بیشتر از باقی سیستم‌های اعلام حریق باشد. شما با داشتن این سیستم سریع‌تر متوجه محل حادثه می‌شوید و برای رفع آن می‌شتابید.

سیستم‌های اتوماتیک برای مجتمع‌های مسکونی یا تجاری که تعداد واحدهای آن بسیار است کاربرد دارد. در سیستم‌های اعلام حریق خودکار، زمانی که از طریق سنسورهای مخصوص، متوجه حریق شود، آژیر سیستم را فعال می‌کند و اهالی را متوجه خطر می‌کند. اما برای انتخاب نوع سیستم اعلام حریق هوشمند باید به ساختار کلی ساختمان توجه داشته باشید.

 

مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند در خانه

جمله حادثه خبر نمی‌کند را بارها شنیده‌اید. با ساخت آسمان خراش‌ها و برج‌ها وجود این سیستم‌ها ضروری است. برای هر ساختمان می‌توانید حساسیت مخصوص به شرایط را ایجاد کرد. این سیستم‌ها هزینه نگهداری کمی دارند. لازم است هر چند وقت یک‌بار سیستم اعلام حریق هوشمند را تست و آزمایش قرار دهید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل فرمایید. اما هزینه آن هر چقدر هم که باشد برای محافظت از اهالی یک ساختمان راه مناسبی است.

این سیستم معمولا احتمال خطای پایینی دارد. اما در مواردی هم مشاهده می‌شود که دقت آن کم شود و خطا ایجاد کند. اما یکی از مزیت‌های داشتن این سیستم، پاسخ سریع به خطر است. زمانی که آتش سوزی را از طریق دود متوجه شود سریعا صدای آژیر را فعال می‌کند. زمان در این موضوع بسیار مهم است. برخی از مدل‌های سیستم اعلام حریق امکان اتصال به رایانه را دارند و این اجازه را به شما می‌دهند که کنترل نرم‌‍افزاری سیستم را به دست بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *