موتورخانه هوشمند

مقدمه :

موتورخانه هوشمند سیستمی است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی ساختمان به کار گرفته می شوند. تشخیص این نیاز با توجه به شرایط محیطی (ساعت شبانه روز ، روز هفته ، دمای شهر و... ) توسط موتورخانه هوشمند انجام می پذیرد.

موتورخانه هوشمند
موتورخانه هوشمند

موتورخانه هوشمند چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است ؟

موتورخانه هوشمند یکی از ابزارهای خانه هوشمند می باشد که قابلیت دریافت شرایط جوی خارج ساختمان را دارا می باشد ودرنتیجه با داشتن دمای محیط خارج ساختمان، دمای آب گرم مورد نیاز را (با خاموش یا روشن کردن مشعل ها) به نحوی تنظیم می کند که آب گرم مورد نیاز بر اساس شرایط موجود و مورد نیاز ساختمان تامین شود. در حقیقت با این روش، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید و از هدر رفت گرمای اضافی (صرفه جوبب در مصرف انرژی) جلوگیری می گردد.

 
 

استفاده از موتورخانه هوشمند

استفاده از موتورخانه هوشمند موجب می شود تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه، میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد در شرایط محیطی مختلف تنظیم شود. در حال حاضر در بیشتر موتورخانه ها جهت تنظیم دمای آب مورد نیاز مصرفی ساختمان در از ترموستات های معمولی استفاده می شود. در این حالت درجه حرارت بر روی یک دمای ثابت تنظیم می گردد و بر اساس نقطه تنظیم شده نسبت به خاموش و روشن کردن مشعل ها اقدام می شود. از معایب اصلی این ترموستات ها عدم واکنش در مقابل تغییرات دمای هوای خارج ساختمان و همچنین وضعیت عملکردی در ساعات مختلف شبانه روز می باشد. به همین خاطر در صورت افزایش یا کاهش دمای هوای محیط خارج ساختمان، موتورخانه با دمای ثابت کار می کند که موجب ایجاد گرمای بیشتر یا کمتر از حد مورد نیاز ساختمان می شود. همچنین در ساختمان های اداری در هنگام شب یا ساعات غیر اداری نیز موتورخانه به فعالیت خود و تولید گرمای بدون استفاده ادامه می دهد. جهت رفع این مشکل، استفاده از موتورخانه هوشمند با قابلیت برنامه ریزی ساعتی ، هفتگی و وابسته به شرایط جوی خارج ساختمان توصیه می گردد..


در ساختمان های دارای استخر یا جکوزی در ساعاتی از شبانه روز (برای مثال شب ها ) که از آن استفاده نمی گردد نگهداشتن دمای آب به میزان دمای مطلوب جهت استفاده، موجب مصرف انرژی می شود لذا با به حداقل رساندن دمای آب در ساعات خارج از بهره برداری می توان در مصرف انرژی به میزان قابل توجهی صرفه جویی کرد که منجر به کاهش هزینه می گردد. به همین خاطر استفاده از موتورخانه هوشمند ضمن کاهش استهلاک تجهیزات می تواند موجب گردد تا مصرف گاز (بر حسب متر مکعب) در ساختمان های مسکونی بین 10 تا 20 درصد و در ساختمان های غیر مسکونی حدود 40 درصد کاهش یابد. از آنجایی که مبالغ قبوض گاز به صورت پلکانی محاسبه می شود، لذا مبالغ صرفه جویی ریالی در ساختمان های مسکونی حدود 15 تا 25 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.


 
برای دریافت اطلاعات بیشتر یا قیمت محصولات با کارشناسان ما در تماس باشید.
 

مزایای موتورخانه هوشمند و صرفه جویی آن در مصرف انرژی

استفاده از موتورخانه های هوشمند به این دلیل قابل توجه قرار گرفته است که, در سیستم های قدیمی در طول فصل دمای موتورخانه در دمای ثابتی نگه داشته می شد, اما در این موتورخانه ها به دلیل اتصال سنسورهای مختلف بر روی دیگ ها و همچنین بر روی لوله های رفت و برگشتی آب و همچنین بر روی منابع کویلی دمای دیگ همواره در حال تنظیم شدن با دمای محیط می باشد, و سیستم دمای مورد نیاز برای مصرف آب در ساختمان ها را تعیین می نماید در واقع سیستم موتورخانه هوشمند با توجه به گزارش سنسوها مشعل ها و پمپ ها را کنترل می نماید

استفاده از موتورخانه هوشمند دارای مزایای زیر است:

 1. کاهش میزان مصرف سوخت تا 20% و کاهش بهای  گاز  مصرفی تا 30% با توجه به صورتحسابهای تصاعدی
 2. کاهش هزینه های تعیمرات اساسی سیستم موتورخانه با توجه به پایین آمدن استهلاک.
 3. افزایش قابل توجه ایمنی سیستم –
 4. ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان با بالا ترین راندمان مصرف سوخت
 5. استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
 6. امکان بهره گیری از روالهای  منطقی و زمانبندی شده
 7. کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 8. کنترل صحیح تجهیزات موتورخانه شامل کنترل مشعل ها و پمپ ها
 9. کاهش تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی

111
2222

کاهش مصرف انرژی در موتورخانه هوشمند شده (نمونه واقعی):

Capture

امکانات هوشمندی که به موتورخانه افزوده میگردد

موتورخانه هوشمند قابلیت دریافت شرایط جوی خارج ساختمان را دارا می باشد ودرنتیجه با داشتن دمای محیط خارج ساختمان، دمای آب گرم مورد نیاز را (با خاموش یا روشن کردن مشعل ها) به نحوی تنظیم می کند که آب گرم مورد نیاز بر اساس شرایط موجود و مورد نیاز ساختمان تامین شود. در حقیقت با این روش، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید و از هدر رفت گرمای اضافی (صرفه جوبب در مصرف انرژی) جلوگیری می گردد.

در ساختمان های دارای استخر یا جکوزی در ساعاتی از شبانه روز (برای مثال شب ها ) که از آن استفاده نمی گردد نگهداشتن دمای آب به میزان دمای مطلوب جهت استفاده، موجب مصرف انرژی می شود لذا با به حداقل رساندن دمای آب در ساعات خارج از بهره برداری می توان در مصرف انرژی به میزان قابل توجهی صرفه جویی کرد که منجر به کاهش هزینه می گردد.

موتورخانه هوشمند

 • قابلیت عملکرد های برنامه ریزی شده مانند عملکرد ضد یخ زدگی در صورت برودت هوا و خاموشی موتور خانه
 • قابلیت عملکرد های زمانبندی شده مانند کاهش دمای دیگ ها در ساعات کم مصرف یا زمانبندی عملکرد پمپ ها
 • قابلیت کنترل موتورخانه از راه دور ازطریق اینترنت و موبایل
 • قابلیت کنترل و پایش چند موتورخانه از راه دور به صورت همزمان و از یک گوشی هوشمند
 • قابلیت دریافت هشدارها و آلارمهای موتورخانه بصورت SMS و Notification بر روی چند موبایل
 • امکان افزودن دیگر آلارمهای مجموعه به هشدارهای سیستم مانند الارم سیستم اعلام حریق
 • امکان افزودن آلارم نشتی آب به موتورخانه
 • امکان افزودن دوربین برای مشاهده وضعیت موتورخانه از راه دور


کاربرد ویلایی

استفاده از این سیستم و ویلاهای ییلاقی علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت باعث جلوگیری ازآسیب یخ زدگی درشبهای سرد زمستانی میگردد و البته این ویلاها میتوانند با هزینه ای محدود کنترل سیستمهای سرمایشی و اسپلیتها را هم به این سیستم اضافه کنند و در روزهای گرم تابستان نیز از مزایای بیشمار خانه هوشمند لذت ییرند.

موتورخانه هوشمند

نتیجه گیری

نصب این سیستم نه تنها مزایای بیشماری چنانچه در بالا به آنها اشاره شد به موتورخانه اضافه بلکه مبلغ سرمایه گذاری انجام شده بابت تامین و نصب تجهیزات بعداز مدت زمان کوتاهی با صرفه جویی های انجام شده در قبض های مصرفی و تعمیراتی و پستیبانی جبران میگردد. بنابر این نصب این سیستم را به جد برای موتورخانه های زیر توصیه میکنیم .

• موتورخانه های مراکز اداری و تجاری

• موتورخانه های ساختمان ها مسکونی مخصوصا شهرکهای و مجموعه های پر واحد

• ویلاهای ییلاقی